Doplňky stravy – byznys nebo nutnost?

22.11.2009

V průběhu naší poradenské praxe se čím dál častěji setkáváme s klienty, kteří nám kladou otázku, zda musí jíst doplňky stravy. Na celou problematiku se zaměřím trochu podrobněji a vyzvednu zde několik důležitých informací.


Nutnost?
První věc, na kterou většinou spotřebitel hledí, je cena. Týká se to i potravin. Výrobce samozřejmě ceny potravin nedotuje, ale snaží se minimalizovat náklady. Jsou určité hranice, pod které cena surovin stlačit nejde – obilí se nevypěstuje samo, mléko se také samo a zadarmo nenadojí apod. Proto je nutné sáhnout k levnějším alternativám.


Příklad:
V levných sýrech je nahrazován mléčný tuk (který je drahý) ztuženým rostlinným tukem. Mléčný tuk obsahuje krátké mastné kyseliny, které jsou prospěšné našemu zdraví, dále v tucích rozpustné vitamíny apod. Problematický je samozřejmě obsah cholesterolu, zejména pro lidi se zvýšeným obsahem cholesterolu v krvi. Ztužený tuk neobsahuje žádné vitamíny, žádné krátké mastné kyseliny ani cholesterol. V některých případech obsahuje navíc tzv. „trans-mastné kyseliny“, které našemu zdraví vyloženě škodí.


Jak vidíte, takový výrobek (nesmí se nazývat sýrem) je ochuzený o celou řadu živin. A takových, nazval bych je „prázdnými“ potravinami, je každý běžný obchod s potravinami plný. Kde tedy doplnit potřebné minerály a vitamíny? Z doplňků stravy nebo v lékárně.


Byznys?
Nebudeme si nic nalhávat, doplňky stravy doporučované nebo prodávané výživovými poradci, mohou být jedním z jejich příjmů. Různí výrobci či distributoři těchto doplňků často poskytují nějakou provizi za prodej právě jejich výrobku. Není to věc neobvyklá, provize platíte při koupi nemovitosti, volně prodejného léku či přípravku v lékárně, ceny v obchodech v sobě zahrnují též provize. I ta Vaše milá kamarádka, co za Vámi přijde s katalogem Oriflame, z toho prodeje něco má. Na druhou stranu, výživový poradce by měl být zárukou, že dobře ví, proč daný produkt doporučuje a nedělá to pro svůj profit.


Co na to poradce?
Správný výživový poradce by měl nejprve zjistit, jak se stravujete. Pokud zjistí, že máte nedostatek některých nutrietů a mikronutrientů, měl by Vám doporučit změnu v jídelníčku. Bohužel setkáváme se s klienty, kteří prošli rukama rádoby „poradců pro výživu“. Ti si z nich udělali „dojné krávy“ a aniž by něco věděli o jejich jídelníčku a potřebách, hned jim vnutili celou řadu potravních doplňků. Poradenství je totiž volnou živností a proto se může prohlásit za odborníka, kdo si zamane. Často se jedná o „rychlokvašky“, které na Googlu nenajdete, nemají žádnou historii, internetové stránky vypadají jako reklama na hodinový hotel, nemohou poskytnou žádné odborné garance a často se ani neví, kdo za těmi stránkami stojí.


Bonanza a doplňky stravy
Naším krédem je, aby naši klienti se stravovali tak, aby nepotřebovali žádné potravní doplňky. Osobně jsem velmi rezervovaný vůči výživovým doplňkům. Našim klientům je nabízíme pouze v případech, kdy jejich stravovací návyky jsou velmi špatné a něco jim chybí. Někdy je pošleme do lékárny, ať si koupí „nějaký multivitamín“ či čajík, jindy jim nabídneme nějaký námi distribuovaný produkt. Na trhu se vyskytuje nepřeberné množství výrobků od rozličných firem různých kvalit. My spolupracujeme pouze s firmami, kdy účinek jejich produktů byl potvrzen nezávislými lékaři a odbornými studiemi.


Závěr
Každý z nás se na svém zdraví podílí i správným výběrem potravin. Plnohodnotné potraviny jsou dražší než náhražky. Jsou však zdrojem mikronutrientů. Pro ty, kteří na potravinách šetří, jsou tím zdrojem potravní doplňky. Je na každém z nás, jak se k tomu postaví. Lepší je prevence onemocnění než jeho léčba lékařem a léky. Výživový poradce by Vám měl, v případě oddůvodněné potřeby, umět doporučit vhodný doplněk stravy.


Upozornění: Neexistují žádné zázračné volně dostupné pilulky ani koktejly na hubnutí. A ty produkty, které mají k dispozici lékaři, mohou bez jejich pečlivého dohledu spíše uškodit.